Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Mirosław Kurek

Mirosław Kurek

Katowice

Prezes Stowarzyszenia Golęszyczanie. Były pracownik socjalny, obecnie animator o specjalności organizator społeczności lokalnej. Odtwórca wczesnośredniowieczny, miłośnik przeszłości z nadzieją patrzący w przyszłość.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

3425 PLN z 18000 PLN

52 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

19%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 21.12.2014.

Wskrześmy Lubomię - projekt stowarzyszenia Golęszyczanie

O projekcie

Naszym aktualnym celem jest zebranie funduszy na nieinwazyjne badanie georadarowe terenu wczesnośredniowiecznego grodziska Golęszyczan (Golęszyców), znajdującego się w Lubomi (powiat wodzisławski, województwo śląskie). Dzięki tym badaniom zyskamy dokładny wgląd w rozlokowanie zabudowań grodu, ich wielkość i ilość. Dzięki nowoczesnej technice będziemy mogli zorganizować  wirtualny spacer i przenieść się w czasie do IX w., by zajrzeć w każdy kąt wszystkich golęszyckich chat w Lubomi.

Jako, że nikt z naszego stowarzyszenia nie posiada odpowiedniego wykształcenia i sprzętu niezbędnego do takich zaawansowanych badań, poprosiliśmy zaprzyjaźnioną firmę archeologiczną Pana Marcina Przybyły o przeprowadzenie warsztatów żywej archeologii doświadczalnej, dla nas, oraz grupy chętnych gimnazjalistów z lokalnej szkoły. W trakcie warsztatów wspólnie z profesjonalistami przebadamy obszar sześciu hektarów. Na zakończenie wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury z Lubomi oraz Muzeum z Wodzisławia Śląskiego zorganizujemy festyn wczesnośredniowieczny, gdzie poza prezentacją wyników badań można będzie posmakować kuchni, sprawdzić się w mieczu i łuku, ulepić garnek czy wykonać krajkę.

Zebrane pieniądze przeznaczymy na:

1.  warsztaty nieinwazyjnych badań archeologicznych,

2.  badania nieinwazyjne grodziska z IX w,

3.  organizację festynu wczesnośredniowiecznego.

Chcielibyśmy:

1.  uzyskać obraz rozlokowania obiektów na terenie grodziska z IX wieku, określić ich ilość i rozmiar,

2. stworzyć wirtualny obraz w/w obiektu,

3.  przekazać i propagować wiedzę, o której nie uczy się w szkołach,

4.  odkryć fragment naszej zapomnianej przeszłości.

Stanowimy grupę ludzi różnych wyznań i poglądów, ale łączy nas ciekawość świata - nie tylko tego odległego i egzotycznego, ale także tego (a może zwłaszcza tego), który jest na wyciągnięcie ręki. Chcemy wiedzieć, jak żyli nasi przodkowie, kim byli, jak mieszkali. Wiemy tak dużo o innych kulturach, które istniały tysiące lat temu, zachwycamy się sfinksami i starożytnymi świątyniami, znamy na pamięć całą listę greckich czy egipskich bóstw, a zapominamy o własnej historii, o swoich przodkach. Co jedli? Jak walczyli? Gdzie i jak mieszkali? Jakie mieli problemy, ile żyli, na co chorowali, w co wierzyli? Jaką prowadzili politykę? Chcielibyśmy poznać odpowiedzi na te i inne pytania. Szukając ich, opieramy się na znaleziskach i odkryciach, na rzeczach materialnych, które choć milczą, to mówią tak wiele - i będą mówić coraz więcej w miarę rozwoju metod badawczych. Poza powyższym, chcemy dzielić się naszą wiedza i popularyzować naszą słowiańską przeszłość.

Poniżej filmik z pierwszej zorganizowanej przez nas imprezy:

Dzień Słowiański w Rudym Goblinie

Kim właściwie jesteśmy?

 

Stowarzyszenie Golęszyczanie tworzą ludzie o rozmaitych profesjach, a wszystkich nas łączy fascynacja Słowiańszczyzną i historią.

Mirosław Kurek – socjolog i animator kultury; na co dzień pracuje z młodzieżą w Centrum Zimbardo na Nikiszowcu oraz z mieszkańcami Giszowca (dzielnice Katowic). W projekcie odpowiedzialny za nadzór nad jego prawidłowym przebiegiem (czyli wtyka nos wszędzie, gdzie może J )

 

Wojciech Olejnik – magazynier, pracuje w Centrum Dystrybucji Rossmann w Pyskowicach. W projekcie pełni funkcję korektora oraz dzierży klucze do naszego skarbca.

 

Daria Krawiec – z wykształcenia bohemistka, na co dzień pracuje jako kierownik sprzedaży (Czechy, Słowacja), w wolnych chwilach spełnia się jako tłumacz języka czeskiego. Miłośniczka kultur bliskich i dalszych - od Słowiańszczyzny po Daleki Wschód. W projekcie skryba. Większa część tekstu na tej stronie to zasługa jej zwinnych paluszków.

 

Adrian Sawicki – technik organizacji reklamy, ale mu mało, więc dodatkowo studiuje grafikę komputerową. Przyjemne obrazki, jakie macie okazję podziwiać na naszej stronie, to efekty jego pracy.

 

Dawid Szabra –  skromny student elektroniki. Odpowiedzialny w projekcie za część nagród.

 

 

Dominika Kasperczyk i Damian Stanik – oboje zatrudnieni w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, na co dzień starają się pomagać ludziom będącym w potrzebie. W projekcie zajmują się głównie jego promocją, czyli pukaniem do rozmaitych drzwi, by o nas usłyszano.

Oczywiście jest nas o wiele więcej, wymienione powyżej osobiście zaangażowały się w niniejszy projekt J

Coś co nas łączy to oczywiście stowarzyszenie Golęszyczanie oraz miłość do wczesnego średniowiecza !!!

Naszym wielkim, odległym (ale mamy nadzieję - osiągalnym) marzeniem, jest pójście jeszcze dalej - odtworzenie owego grodziska za pomocą metod historycznych i założenie w nim żywego muzeum archeologii doświadczalnej. Chcemy jednak zrobić to zachowując obecne stanowisko archeologiczne. Aby tego dokonać wykonamy siatkę geodezyjną z ukształtowaniem terenu i połączymy z badaniami przeprowadzonymi dzięki niniejszej zbiórce. Umożliwi to zrekonstruowanie obiektu w korzystnej lokalizacji tak, by otwarte w nim „żywe muzeum” było łatwo dostępne dla każdego. Wierzymy, że przy wsparciu innych pasjonatów, historyków, archeologów, uniwersytetów, muzeów i instytucji państwowych realizacja chociaż części naszych planów jest realna. Więcej informacji dot. naszego Stowarzyszenia znajdą Państwo na naszym profilu na Facebooku https://www.facebook.com/wskrzesmylubomie

Czym jest Grodzisko Lubomia?

Grodzisko Lubomia pamięta czasy na długo przed Mieszkiem I i chrztem Polski. Istniało ponad tysiąc lat temu (VIII-IX w.) i było miejscem niezwykłym. Prawdopodobnie stanowiło centrum władzy plemienia Golęszyczan, które posiadało osady także w Podoborze, Międzyświeciu, Raciborzu, Grodźcu nad Morawicą (na terenie dzisiejszych Czech). Grodzisko, ulokowane na ówczesnym pograniczu Górnego Śląska i potężnego Państwa Wielkomorawskiego, było silnie obwarowane – strzegło granicy oraz szlaku handlowego prowadzącego przez Bramę Morawską.

Badania prowadzone w latach 30. i 60. XX w. wykazały, że na terenie osady znajdowały się potężne wały, duże drewniane zabudowania, a odnalezione artefakty, znajdujące się w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, wskazują na wysoki poziom zaawansowania, co wyróżnia Lubomię na tle innych, mniejszych osad.

Niestety, badania nie były zbyt dokładne i nie objęły całego terenu. Na wiele pytań nie znaleziono odpowiedzi i Grodzisko Lubomia nadal cierpliwie czeka na odkrycie – wierzymy, że z Państwa pomocą jest to możliwe.

 Stowarzyszenie Naukowe Archeoplogów Polskiech 

Zespół Szkół Ogólnokształcących
w Lubomi

 

Tu narazie cicho sza :) Żeby nie zapeszać. Zapewniamy że jak tylko będzie o czym pisać to mamy już zaplanowane małe co nieco :)

 

Nagrody !!!

Świeca Światowida - wsparcie 50 zł ( dodatkowo kamyk i dyplom )

 

 

Media o Twoim projekcie:

Czy wiecie, że Lubomia była kiedyś… stolicą?

www.radio90.pl | 2014-11-18

Stolicą wczesnośredniowiecznego grodziska Golęszyczan. Według historyków istniało pięć grodzisk: dwa w Czechach i trzy w Polsce. Największe z nich, w Lubomi, zamierza odtworzyć Stowarzyszenie Golęszyczanie. Planuje ono przeprowadzić nieinwazyjne badanie georadarowe terenu, na którym ponad tysiąc lat temu żyli ludzie.

Wskrześmy Lubomię

www.lowcytrendow.pl | 2014-11-10

Grupa fascynatów, która pragnie zainspirować historią swoich przodków, dowiedzieć się w jaki sposób żyli, co jadali i jak walczyli, podjęła się interesującego projektu. Pragnąc dzielić się swoją pasją, wiedzą, a także popularyzować słowiańską przeszłość Stowarzyszenie Golęszyczanie stara się pozyskać środki finansowe na projekt Wskrześmy Lubomię – projekt stowarzyszenia Golęszyczaniena na portalu crowdfundingowym PolakPotrafi.pl.

Wskrześmy Lubomię - zbiórka społeczna na badania archeologiczne

www.nowiny.pl | 2014-11-10

Stowarzyszenie miłośników historii Golęszyczanie z Lubomii na portalu PolakPotrafi.pl zbiera na badania archeologiczne. - Naszym celem jest zebranie funduszy na nieinwazyjne badanie georadarowe terenu wczesnośredniowiecznego grodziska Golęszyczan (Golęszyców), znajdującego się w Lubomi. Dzięki tym badaniom zyskamy dokładny wgląd w rozlokowanie zabudowań grodu, ich wielkość i ilość. Dzięki nowoczesnej technice będziemy mogli zorganizować wirtualny spacer i przenieść się w czasie do IX w., by zajrzeć w każdy kąt wszystkich golęszyckich chat w Lubomi - piszą.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 21.12.2014 09:09