Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Michał Skrzycki

Michał Skrzycki

Warszawa

Michał Skrzycki lat 39 i pół, urodzony w Grójcu. Z wykształcenia biolog, z zawodu biochemik. Zmieniam to ! Moimi wielkimi pasjami są drzewka bonsai, kultura i sztuka Dalekiego Wschodu, ogrodnictwo i oczywiście barmaństwo - miksologia. Chcę je teraz urzeczywistnić. Skończyłem pełny kurs barmański w Międzynarodowej Szkole Barmanów i Somelierów, zdobyłem tam też certyfikat Master of Vodka. W zeszłym roku wziąłem udział w konkursie Miodula (Firma Toorank) i jako jedyny nie pracujący stale barman dostałem się do finału, Natomiast w 2011 roku posadziłem swoje pierwsze drzewko bonsai i od tamtej pory uczę się pod kierunkiem mistrza bonsai Pana Marka Gajdy. Prowadzę także własną, amatorską hodowlę.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

1855 PLN z 35000 PLN

22 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 14.09.2015.

Kabuki Fusion: koktajl bar promujący kulturę Orientu

O projekcie

Witajcie!

Jak strumień spływający z gór przybywamy do Was my: barmani - samuraje, by przedstawić swój projekt.

Pragniemy stworzyć miejsce, które umożliwi doświadczanie estetycznych i duchowych przeżyć jakie daje obcowanie z dalekowschodnią kulturą. Połączymy to z działaniem koktajl-baru Kabuki Fusion, by dodać wydarzeniom w tym miejscu  szczypty dobrej magii.

 

Celem tego projektu jest zebranie pieniędzy na wykreowanie takiego wnętrza Kabuki Fusion, które sprawi, że porzucisz myśli o świecie zewnętrznym i poczujesz jakbyś przeniósł się do krainy Orientu. Wystrój wnętrza wprowadzi Cię w odpowiedni stan ducha, by w pełni poznać głębię kultury i sztuki Dalekiego Wschodu.

To do Was należy decyzja jakie środki zostaną na ten cel przeznaczone i w jakim stopniu zostanie zrealizowany plan wystroju.

Jakie zaplanowaliśmy wnętrze? Wystrój będzie nawiązywał do dawnej japońskiej herbaciarni. Jeśli znajdziesz się w Kabuki Fusion poczujesz się jak w przestronnej altanie, otwartej na park naturalny. Taki efekt będzie osiągnięty przez połączenie wielkopowierzchniowych aplikacji ściennych (motyw lasu) z elementami architektury wschodniej (parawany, drewno, kolorystyka) i żywymi roślinami. Dodatkowym atutem będzie oświetlenie zbliżone do naturalnego i ozdoby w stylu japońskim takie jak np. zwoje z kaligrafią (kakemono) czy drzewka bonsai.

Jednak żeby zrealizować ten cel potrzebujemy waszego wsparcia:

Im więcej pieniędzy uda nam się zebrać, tym wierniej odwzorujemy charakter i klimat japońskiej herbaciarni, dodamy pasujące do tego meble, drzewka bonsai do dekoracji oraz inne dopełniające całości detale.

Przekroczenie każdego progu pozwoli nam również zwiększyć pulę nagród:

Jeśli przekroczymy 2 próg wśród dodatkowych nagród pojawią się:

- dodatkowe przepisy na koktajle i nalewki (wpłata od 10 zł)

- koszulki z logiem Kabuki Fusion (wpłata od 20 zł)

- zaproszenia dla dodatkowych osób na imprezę inauguracyjną (wpłata od 50 zł)

Po przekroczeniu 3 progu pojawią się następujące nagrody:

- szklanki typu low ball i kieliszki typu martini z logiem Kabuki Fusion (wpłata od 80 zł)

- dodatkowe, fajniejsze szejkery z logiem Kabuki Fusion (wpłata od 100 zł)

- więcej zaproszeń na degustację (wpłata od 150 zł)

Po przekroczeniu 4 progu, będziemy bardzo szczęśliwi i zorganizujemy:

- dodatkowe, ozdobne zwoje ścienne (wpłata od 200 zł)

- drzewka bonsai o dużej wartości kolekcjonerskiej (wpłata od 500 zł)

 

 

Michał Skrzycki

 

Z wykształcenia jestem biologiem, przez długi czas zajmowałem się biochemią. Teraz postanowiłem przewrócić swoje życie do góry nogami, zrealizować pasje i zrobić coś dla ludzi. Skończyłem pełny kurs barmański w Międzynarodowej Szkole Barmanów i Somelierów, zdobyłem tam też certyfikat Master of Vodka. W zeszłym roku wziąłem udział w konkursie Miodula (Firma Toorank) i jako jedyny nie pracujący stale barman dostałem się do finału, co stawia mnie w pierwszej 20 barmanów w Polsce. Chyba mam talent, a biochemia to w końcu też zabawa w przelewanie płynów i robienie mikstur.

Natomiast moja przygoda z Dalekim Wschodem zaczęła się bardzo dawno, od trenowania wschodnich sztuk walki i medytacji (Aikido, Kendo, Tai Chi). Potem w 2011 roku posadziłem swoje pierwsze drzewko bonsai i od tamtej pory rozwijam tą sztukę pod kierunkiem mistrza bonsai Pana Marka Gajdy. Prowadzę także własną, amatorską hodowlę. Moje zainteresowania obejmują również gotowanie, wytwarzanie nalewek, ogrodnictwo, gry planszowe.

 

Anna Romanowska

Prawa ręka pomysłodawcy.Wykształcona w kierunku nauk politycznych i zarządzania, jednak ostatecznie postanowiła się rozwijać w nieco innej dziedzinie.  Swoje doświadczenie w gastronomii zdobywała początkowo pracując w kilku restauracjach w Warszawie, a następnie kontynuując tą pracę w restauracjach w Londynie już na stanowiskach kierowniczych. Poznała również dobrze specyfikę kuchni Sycylii oraz Sardynii.

Swoją przygodę z Dalekim Wschodem rozpoczęła od zaangażowania w teorie rozwoju osobistego. Kolejnym krokiem było studiowanie jogi  i masażu siatsu. Ważnym krokiem dla poznania kultury azjatyckiej była również trzymiesięczna podróż do Indii.

Jest bardzo pozytywnie nastawioną do świata osobą, ma w sobie wiele energii, dzięki której realizuje swoje cele i pomysły.

 


Naszym marzeniem jest stworzenie takiego miejsca, które dałoby możliwość zapoznania się ze sztuką formowania drzewek bonsai oraz z wieloma pięknymi elementami kultury Dalekiego Wschodu. Gdzie można by się nią zachwycić, uczyć się jej, które by ją propagowało. Miejsce, które skupiałoby różne wątki tej kultury i pozwalałoby zainteresować nimi ludzi, którzy wcześniej nie mieli o tym pojęcia.

Podejdziemy do tego wyzwania dynamicznie: organizowane przez nas wydarzenia na różne sposoby pokażą kulturę Dalekiego Wschodu, zachęcając do aktywnego w nich uczestnictwa. Zorganizujemy spotkania, które będą podróżą do tej egzotycznej, baśniowej krainy. Odbywać się również będą wystawy sztuki orientalnej. Będą też warsztaty, gdzie można nauczyć się różnych elementów kulutry Dalekiego Wschodu np. kaligrafii, układania ikebany, tradycyjnego parzenia herbaty.

Równie ważną dla nas misją jest pokazanie czym naprawdę jest sztuka formowania drzewek bonsai. Chcemy by odwiedzający nas goście mieli wgląd w sam proces ich kształtowania, dowiedzieli się na czym polega stworzenie takiego drzewka, dlaczego jest traktowane jak dzieło sztuki i czym różni się od podróbek sprzedawanych w supermarketach. W tym celu będzie można u nas zobaczyć dzrzewka na różnych etapach formowania, różne ich gatunki i w różnym wieku.

Dlaczego warto poznać Daleki Wschód? Ponieważ fascynuje swoją innością, odmiennym podejściem do życia, zachwyca różnorodnością form w których się przejawia. Dominującymi cechami są chęć  pozostania w kontakcie z naturą, szacunek dla niej, harmonia jako naczelna zasada życia i tworzenia, spokój oraz wyciszenie. Tam w wielu dziedzinach życia i sztuki przejawia się perfekcja i mistrzostwo wykonania, niesamowita cierpliwość, ale też ciekawość świata i ponadczasowa mądrość. Dobrze by było upowszechniać takie cechy, znaleźć w nich upodobanie a może też przyswoić sobie przynajmniej niektóre z nich.                          W naszych czasach nacechowanych wiecznym pędem za wydumanymi nagrodami, hałasem, niepokojem i niezrozumieniem można w tej kulturze odnaleźć alternatywny sposób na życie. Będziemy stawiać głównie na kulturę japońską, ale powoli wprowadzimy również elementy kultury innych krajów azjatyckich.

 

Miejscem gdzie to wszystko będzie się działo, stanie się koktajl bar - Kabuki Fusion. Połączenie orientalnego wnętrza oraz doświadczania Dalekiego Wschodu ze smakiem eleganckich koktajli sprawi, że całość wrażeń nabierze dodatkowego, głębszego wymiaru. Nikt w Warszawie, a także w całej Polsce nie próbował w ten sposób połączyć tych dwóch dziedzin. Takie podejście wsparte naukami barmaństwa japońskiego, niespotykanymi smakami koktajli oraz zaangażowaniem ludzi pasjonujących się Dalekim Wschodem sprawi, że powstanie zupełnie wyjątkowe miejsce. Kabuki Fusion stanie się sceną pokazującą jak splatają się kultury Polski i Azji.

 

 

1.Zdobyliśmy dużą część potrzebnych finansów (ale potrzebujemy dodatkowych)

2.Wynajęliśmy lokal w bardzo dobrym miejscu

3.Stworzyliśmy stronę internetową

4.Nawiązaliśmy kontakt z mistrzem bonsai Panem Markiem Gajdą, szkołą sztuk walki Dojo Soto oraz firmą Japanese Events, którzy będą wspierać nasz projekt

5.Opracowalismy wstępne menu oraz harmonogram pracy i wydarzeń.

Planujemy rozpocząć działalność i zrealizować projekt w połowie października 2015.

Jedyne czego jeszcze potrzebujemy, to Wasza wola przyłączenia się do naszego przedsięwzięcia.

Zachęcamy Was do uczestniczenia w stworzeniu Waszego, niezwykłego miejsca na Wilanowie.

Barmani - samuraje wzywają Was byście podążali ich drogą i wsparli godny cel jakim jest stworzenie wnętrza dojo-baru Kabuki Fusion.

 

 Przewidywany czas realizacji nagród: wrzesień - październik

 

 

 

W każdym funkcjonującym barze, knajpie, pubie najważniejsi są jego goście. To oni decydują o jego trwaniu. Dlatego postanowilismy wyjść z tym projektem do ludzi, bo miejsce które tworzymy skłania do aktywnego uczestniczenia w jego atmosferze. Crowdfunding pozwala nam pokazać Wam kim jesteśmy i co chcemy stworzyć.

 

 

Kabuki Fusion koktajl - bar, ul Rzeczyposopolitej 18,  Wilanów, 02-972 Warszawa

FB: https://www.facebook.com/Kabukifusion

WWW: http://kabukifusion.pl

e-mail: kabukifusion@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 14.09.2015 15:03