Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Izabela Głowacka

Izabela Głowacka

Wrocław

Jestem doktorantką zajmującą się tematyką wojenną. W wolnym czasie, kiedy odkładam na bok mapę konfliktów na świecie, fotografuję, wspinam się na ściance, podróżuję. Obecne filmuję dolnośląskie, opuszczone zabytki. A tegoroczna, wakacyjna wyprawa będzie mnie prowadzić przez Uzbekistan i góry Pamiru.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

8021 PLN z 8000 PLN

24 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

100%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 15.09.2014.

Czacza na Kazbeku

O projekcie

Zainspirowani wielokrotnymi podróżami w Kaukaz stworzyliśmy projekt, którego celem jest przygotowanie reportażu o zapomnianych, polsko-gruzińskich historiach. Znajdziemy ślady po zagadkowym obozie 0331 dla oficerów Armii Krajowej i urzekającej łączniczce AK z Wilna oraz polskim odkrywcy i topografie z XIX wieku badającym Kaukaz. Porozmawiamy też z prawnuczką osetyjskiej księżniczki i polskiego oficera, znaną poetką i pisarką.

Gruzja, nazywana w XIX wieku „ciepłą Syberią”, była miejscem zsyłki, a z czasem stała się domem dla licznej grupy Polaków. Do dziś 870 obywateli Gruzji deklaruje polską narodowość. W dokumencie oddamy im głos by dali świadectwo tej często zapominanej części polskiej historii.

 

Reportaż będziemy kręcić na przełomie września i października bieżącego roku. Film docelowo ma zostać wyemitowany w jesiennej ramówce TVP Polonia.

Strona naszego projektu: czaczanakazbeku.pl


Wysoki Kaukaz w okolicach Kazbeku.

 

Czacza jest tradycyjnym gruzińskim alkoholem, a gruzińskie toasty małymi dziełami sztuki oratorskiej, krótkimi historiami zawartymi pomiędzy kolejnymi łykami trunku. Kazbek - lodowy wulkan, najpiękniejszy szczyt Gruzji, wabi surowością krajobrazu. U jego podnóża przybity miał zostać Prometeusz, zwany w Gruzji Amiranim, ukarany przez bogów za oddanie ludziom ognia i wina.

 

Osią filmu są trzy opowieści. Historie o ludziach, mających odwagę w niesprzyjających warunkach aktywnie kształtować zastaną rzeczywistość.

Obóz 0331 mieścił się w Kutaisi. Trafiali tam żołnierze Armii Krajowej aresztowani na terenie Wileńszczyzny wiosną 1945r. Po dwóch latach ciężkie warunki i niewolnicza praca doprowadziły do buntu więźniów. Władze radzieckie zdławiły go szybko i podzieliły polską grupę rozsyłając jej członków do obozów rozsianych po całym Związku Radzieckim. Wśród uwięzionych znajdowała się m.in. Alina Bosiacka, pseud. Dzika, urodzona w Warszawie w 1923r. łączniczka AK w Wilnie. Opowieść o niej pozwoli przybliżyć losy zapomnianego obozu.

Irina Bagdoniene to poetka i pisarka wychowana w artystycznej atmosferze tbiliskiej bohemy. Pradziadek, Waldemar Walewski, Polak służący w armii carskiej w stopniu oficerskim, poślubił Ljubow Czerkasową – osetyjską księżniczkę. Pierwszego męża babci zesłano na Sybir w trakcie czystek stalinowskich. Ojciec został malarzem w Estonii, a sama Irina zajmuje się popularyzowaniem polskiej kultury w  Gruzji.

Józef Chodźko, urodzony w kresowej rodzinie szlacheckiej, podróżnik i odkrywca, zmuszony został po wybuchu powstania listopadowego do opuszczenia Wilna. W wyprawie przez Rosję, Mołdawię i Wołoszczyznę prowadził liczne prace geodezyjne. W trakcie wieloletniego pobytu w Gruzji zaangażował się w badania topograficzne otaczającej go krainy. Zasłynął jako autor pierwszego geograficznego i triangulacyjnego opisu Kaukazu.


Trzy pokolenia – trzy relacje – trzy perspektywy, splecione polską pamięcią na tle gruzińskiego krajobrazu.


Alina Bosiacka. Pseud. Dzika. Źr.: Zbiory Ośrodka KARTA

 

Na przełomie września i października odbywa się Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Tbilisi. Ukazać ma się na nim szekspirowski dramat w reżyserii Grzegorza Brala wrocławskiego teatru „Pieśń Kozła”. Stanie się on przyczynkiem do zadania pytania o polsko-gruzińskie relacje i pozwoli  na przybliżenie wspólnej historii i tożsamych doświadczeń obu narodów.

Ukazane zostaną klisze z życia codziennego Gruzinów i Polaków mieszkających w Gruzji, osnute wokół motywu przewodniego zaczerpniętego wprost z desek teatralnych. Poszczególne historie – ucieczka, samotność i tęsknota pokazane na gruzińskich przedstawieniach pomogą przybliżyć specyfikę kaukaskiego świata. Krótkie impresje płynnie przechodzące z jednej w drugą – proste opowieści i uniwersalne dylematy pozwolą odpowiedzieć na pytanie o tożsamość Gruzji.

 

Izabela Głowacka – pomysłodawczyni projektu. Doktorantka Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie specjalizująca się w tematyce medialnej. Uczestniczka licznych przedsięwzięć kulturalnych m.in. w Poznaniu, w Wiedniu i w Berlinie. Rozwijała w Pekinie niemiecko-chiński projekt wymiany kulturalnej. Obecnie w trakcie pisania książki o wojennych narracjach oraz pracy nad filmem dokumentującym opuszczone dolnośląskie zabytki.

Marcin Wesołowski – inżynier, doktorant informatyki. Przemierzał szlaki Nepalu i Gruzji, konstruował roboty na międzynarodowych zawodach w Wiedniu. Swoje fotografie prezentował  na wrocławskich placach i ulicach. W ramach projektu „Atrofia” wraz z Izabelą Głowacką filmuje znikające zabytki dolnego śląska. Pasjonat narciarstwa i wspinaczki lodowej.

Rafał Gierczak – magister inżynier robotyk i sternik morski, podróżnik, który dotarł za koło podbiegunowe. Organizował obozy harcerskie. Przemierzał góry wielu krajów pieszo i rowerem, po szlakach i poza szlakami. Specjalista od elektroniki, potrafiący z pudełka zapałek zrobić krótkofalówkę.

 

Polska historia rozgrywa się niejednokrotnie poza granicami naszego kraju. Splątane losy Polaków rozsianych po obcych ziemiach często są zapominane i lekceważone. Gruzja, która urzekła nas pięknem gór, starych monastyrów i ciepłem ludzi jest miejscem, gdzie toczyły się też polskie dzieje. Chcemy o nich przypomnieć i wydobyć z cienia.

 

Obecnie zakończyliśmy pierwszy etap realizacji projektu. Ukończony został scenariusz, dotarliśmy do ludzi – świadków historii, którzy przybliżą nam sylwetki bohaterów.

Dysponujemy sprzętem potrzebnym do realizacji reportażu zgodnie z technicznymi wymogami telewizji (trailer złożony został z amatorskich, wakacyjnych zdjęć, reportaż powstanie na profesjonalnym sprzęcie). Przed nami podróż i kręcenie kolejnych kadrów, a potem mozolne, lecz dające satysfakcję przemienianie poszczególnych ujęć w spójny film.

 

Zebrane fundusze zamierzamy przeznaczyć na pokrycie kosztów transportu ludzi i sprzętu do Gruzji oraz dwutygodniowego pobytu na Kaukazie podczas kręcenia materiału filmowego. Pomogą nam one dotrzeć do miejsc, które chcemy pokazać i osób, będących wstanie opowiedzieć nam historię naszych bohaterów.

Zebranie kwoty wyższej od zakładanego budżetu pozwoli nam na:

130% założonego budżetu - dodatkowe dni zdjęciowe. Zostaniemy w Gruzji dłużej i będziemy mogli poświecić więcej czasu na przeprowadzanie wywiadów i zbieranie materiału filmowego.

160% założonego budżetu - wynajem drona ze sprzętem spełniającym wymogi TVP Polonia i nakręcenie ujęć z powietrza - Kaukaz, tbiliskie targowiska, winnice w Kachetii, miasta wykute w zboczach gór. Imponujące kadry, które pokażą Gruzję z zupełnie innej perspektywy.

200% założonego budżetu - wyprawa pod Kazbek. Lodowy książe nieprzypadkowo znalazł się w tytule naszego projektu. Józef Chodźko (jeden z bohaterów naszego reportażu) wędrując w zamieci zdobył szczyt. Chcielibyśmy podążyć jego śladem i sfilmować część jego drogi. Wyprawa ta wymaga jednak nakładu dodatkowych środków (m.in. na wynajem quada potrzebnego do wiezienia skrzyń ze sprzętem filmowym).

Każda wpłata przybliża nas do celu a każdy wpłacający staje się cząstką naszego projektu. Dziękujemy!

Jeśli uda nam się zebrać 160% przewidujemy dodatkowe nagrody dla każdego, kto wsparł projekt kwotą 90zł i wiecej!

 

Wsród nagród znaleźć można orientalne przyprawy, aromatyczne herbaty, przepisy na gruzińskie potrawy m.in. na przepyszne chaciapuri lub chinkali, wspaniałe nalewki i jedyną w swoim rodzaju gruzińską CZACZĘ!

 




Jeśli uda nam się zebrać 160% zakładanego budżetu, każdy, kto wesprze nasz projekt sumą 90zł lub wyższą, otrzyma unikalny pakiet premium złożony ze scenopisu z autografami całego zespołu oraz płyty z wyciętymi scenami niewykorzystanymi w filmie i osobnym filmem "behind the scenes" - dokumentującym zespół w trakcie pracy. Dodatkowo w pakiecie znajdzie się niesamowite paronamiczne zdjęcie Kaukazu Wysokiego wykonane dronem - niezwykła pamiątka z planu filmowego!

Filmowane przez nas opowieści są cząstką naszej historii. Jej pięknej, zbyt często zapominanej strony. Dziękujemy za wszelką pomoc w współtworzeniu naszego projektu!



Rolnicy idący na pole w okolicy Udabno w Kachetii.


Dzieci obserwują niedzielne występy szkolnych grup tanecznych.


Droga do Davit Garedża - wciąż zamieszkałej osady wykutej w skale na granicy z Azerbejdżanem

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 15.09.2014 18:06